راستی برترین گوهر انسانی است

10 مزیت کار گروهی نسبت به کار انفرادی

کار گروهی (teamwork) کاری است که چند نفر با هدف مشترک هر کدام قسمتی از آن را انجام دهند و شامل مزایایی چون کاهش استرس و افزایش کارآمدی می‌باشد.
می‌دانیم که یک کار گروهی به احتمال زیادتری به موفقیت منجر می‌شود. در عین حال، تشکیل یک تیم موثر نیز دشوار است و شاید بتوان درک کرد که چرا مردم ترجیح می‌دهند کار انفرادی را انتخاب ‌کنند، حتی اگر کمتر موثر و کارا باشد. اما با آگاهی بیشتر از مزایای کار تیمی احتمالا دشواری تشکیل گروه و مشکلات کارگروهی را نادیده خواهید گرفت.

کار گروهی چیست؟

همکاری یا کارگروهی ((teamwork به کاری گویند که دو یا چند نفر با هدف مشترک هر کدام قسمتی از آن را انجام دهند. به عبارت دیگر وقتی دو نفر یا بیش از دو نفر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و خواسته‌ها، ویژگی‌ها، انتظارات یا اهدافشان به هم گره می‌خورد، عملا با گروه مواجه هستیم. حقیقت این است که کار گروهی بارها موثرتر از کار انفرادی است. حتی اگر به موفقیت خود ایمان کامل داشته باشید بازهم شما تمام جواب‌ها را ندارید، از تمام مهارت‌های لازم برخوردار نیستید و حتی اگر تمام پاسخ‌ها و مهارت‌های لازم را داشته باشید، وقت کافی برای انجام تمام کارها نخواهید داشت. کسانی که قابلیت قرارگرفتن در کنار ما و در یک گروه را دارند، با توانایی‌های مختلف خود، هر یک سرمایه بالقوه‌ای هستند که بی‌توجهی به آن‌ها عقلایی نیست.

 

مزایای کار گروهی

1- شما چندین برابر زمان خواهید داشت

مهم نیست که توانایی و هوش شما چقدر است، وقتی شما افراد متعددی برای کار بر روی یک پروژه دارید، کار شما نیز سریع‌تر و مؤثرتر به پایان خواهد رسید و خیلی زودتر به نتیجه خواهید رسید. در آغاز کار ممکن است اطمینان یافتن از صحت انجام کار کمی طول بکشد، اما اگر کارتان را با همان گروه ادامه دهید، خواهید دید که کم کم سرعت کار بیشتر و بیشتر شده و زودتر نتیجه می‌گیرید.

2- چندین ایده قدرتمندتر از یک ایده

اگر شما ایده‌های خود را با ایده‌های دیگران ترکیب کنید، به طور قابل توجهی به آن‌ها قدرت داده‌اید. وقتی ایده‌ها با یکدیگر مخلوط شوند به قدرتی فراتر از آنچه هر کس به تنهایی قادر به تصورش است دست می‌یابند. وقتی افراد با هم در یک تیم کار می‌‌کنند، خلاقیت رشد می‌کند. ایده‌های ناب، زمانی به وجود می‌آیند که افراد به عنوان یک گروه، دیدگاه کهنه کار انفرادی، را کنار بگذارند. کار گروهی، دانش به اشتراک گذاشته در محل کار را به حداکثر رسانده و در یادگیری مهارت‌های جدید به شما کمک می‌کند. همکاری در یک پروژه، شور و شوقی برای یادگیری ایجاد می‌کند که معمولا کار انفرادی فاقد آن است. فرصت اشتراک‌گذاری کشفیات و یافته‌ها با بقیه تیم، برای کارکنان هیجان‌انگیز بوده و منجر به پرورش دانش فردی و تیمی می‌شود.

3- یک گروه قدرتمندتر از یک فرد

کار گروهی به افراد اجازه می‌‌دهد روی استعدادهای هم گروهی‌های خود تکیه کنند. در حالی که نقطه قدرت شما تفکر خلاق است، همکار شما ممکن است در کار سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی خوب باشد. افراد تیم با مشاهده فرایندها ورای مهارت‌های فردی، یاد می‌گیرند که چگونه استعدادهای خود را ترکیب نموده و به تیمی قوی‌تر تبدیل شوند. همچنین شما با نگاه به نحوه کار هم تیمی‌های خود، شانسی به دست می‌آورید که روش خودتان را تنظیم و یا بهبود ببخشید. به هر حال، اگر شما تیمی را تشکیل دهید که در آن هر فرد مهارت خاصی را بر روی میز بگذارد، هر فرد تنها بر روی نقاط قوت خود تمرکز کند، در نهایت کار خیلی قوی‌تر و کاراتر انجام خواهد شد.

4- تقویت روحیه و دلگرمی در گروه

یک تیم هم چنین پشتیبانی عالی از لحاظ روحی است. بهتر است ارزش‌های مشترکی داشته باشید و همگی برای یک هدف تلاش کنید، یعنی تمام افراد گروه باید یکدیگر را دلگرمی داده تا هر کس بتواند بهترین کار ممکن را انجام دهد. در یک کار انفرادی دشوار شما تنها کسی هستید که باید در مقابل مشکلات ایستادگی کرده و به خود دلگرمی دهید. در عوض، تیمی تشکیل دهید تا پیوسته شما را به چالش بکشند و برای انجام کارهای بزرگ تشویقتان کنند.

5- ایجاد اعتماد و ارتباط موفق

اگر به دیگران اعتماد کنید، آنها هم به شما اعتماد خواهند کرد. این همان قانون طلایی در ارتباطات شرکت است. کارگروهی مستلزم اعتماد به توانایی‌های متمایز یکدیگر است. در یک کار گروهی شما به همکاران یا کارمندان خود نشان می‌دهید که به آنها و کیفیت کارشان ایمان دارید. اعتماد اولین قدم در ایجاد رابطه است و شما را قادر خواهد ساخت که آگاهی بیشتری از روند انجام کارها پیدا کنید. زمانی که شما به همکار خود اعتماد می‌کنید، پایه و اساس یک رابطه پی‌ریزی شده و باعث می‌شود که درگیری‌های جزئی را تحمل کنید. اعتماد به هم‌تیمی‌‌ها، در شما احساس امنیت ایجاد می‌کند که باعث می‌شود، ایده‌ها ظهور کنند. اعتماد باعث می‌شود که کارکنان با هم راحت باشند و یکدیگر را تشویق کنند. به هنگام کار در یک تیم، ارتباطات باز، کلیدی است که منجر به تولید راه‌حل‌های موثر در پروژه‌های گروهی دشوار می‌گردد.

6- از تجربیات دیگران بهره خواهید برد

به احتمال زیاد در گروه کسی وجود دارد که از شما پیرتر و باتجربه‌تر باشد و شما می‌توانید از تجربیات و آموزش‌های دیگران بهره ببرید. زندگی فرایند یادگیری است و ایجاد مهارتهای جدید می‌تواند با کمک تجربیات دیگران پنجره‌ای از فرصت‌های جدید به رویتان بگشاید.

7- کاهش فشار و استرس

استرس ناشی از تلاش برای تحت کنترل درآوردن همه چیز می‌تواند تاثیر منفی بر سلامتی و قدرت ذهنی شما بگذارد. در یک کار گروهی تقسیم شدن مسئولیت‌ها بین افراد فشار را کم خواهد کرد. همچنین هر کدام از اعضای گروه این فرصت را خواهند داشت که زمانی را برای استراحت خود اختصاص دهند و میزان استرس شغلی خود را کاهش دهند.

8- گروه مهارت حل اختلاف را در شما تقویت می‌کند

زمانی که با همدیگر یک گروه از افراد منحصر به فرد را تشکیل می‌دهید، وجود اختلاف، اجتناب‌ناپذیر است. افراد با زمینه‌ها و سبک کار و عادات مختلف هستند. اگر چه این دیدگاه‌های متفاوت، موجب کارآمدی می‌شود، اما ممکن است رنجش‌هایی را هم به وجود آید و به سرعت به درگیری تبدیل شود. هنگامی که در شرایط کار گروهی، تعارضی پیش آید، کارکنان مجبور هستند این موارد را بین خودشان حل و فصل نمایند. یادگیری حل اختلافات، اولین مهارتی است که افراد یک گروه می‌توانند برای تبدیل شدن به اشخاصی کارآمد به کار گیرند.

9- افزایش احساس تعلق

پروژه‌های تیمی، کارکنان را تشویق می‌کند که از مشارکت خود احساس غرور کنند. مقابله با موانع و اجرای کاری موثر، باعث می‌‌شود اعضای تیم احساس رضایت کنند. تلاش گروهی در جهت دستیابی به اهداف، باعث می‌شود افراد نسبت به آن کار احساس تعلق داشته باشند. این امر وفاداری به وجود می‌آورد، و همچنین در شرایط کاری منجر به رضایت شغلی بیشتر در میان کارکنان می‌شود.

10- افزایش جرئت ریسک کردن

کسی که به تنهایی مشغول کار روی پروژه است، احتمالا به ایده‌های خارج از عرف، گردن نمی‌دهد. برای مثال اگر کارمندی در پروژه‌ای با کار انفرادی، موفق نشود، مورد سرزنش قرار خواهد گرفت. کار کردن به عنوان یک تیم باعث می‌شود اعضای تیم ریسک پذیری بیشتری داشته باشند، زیرا آنها در صورت شکست، به حمایت کل گروه ایمان دارند. در بسیاری از موارد، پرخطرترین ایده‌ها به بهترین ایده تبدیل می‌شود. کار گروهی اجازه می‌دهد کارکنان با آزادی بیشتری فکر کنند.

هنگامی که افراد متخصص و مناسب را کنار خود داشته باشید، اوج گرفتن تا بالاترین قله‌های موفقیت نیز امری سهل و آسان است. بهتر است کار گروهی بخشی از تمام جوانب زندگی شما باشد.

error: Content is protected !!